Jak zorganizować Wizytę Świętego Mikołaja?

Wizyta Świętego Mikołaja w Twoim domu – PORADNIK DLA RODZICÓW
 

Spośród wszystkich atrakcji świątecznych prywatna wizyta Świętego Mikołaja wywołuje najwięcej emocji zarówno u dzieci jak i dorosłych. Posiadając blisko dziesięć lat doświadczenia w tej materii, podpowiadamy co zrobić, żeby odwiedziny Gwiazdora były sprawnie zorganizowane i co najważniejsze – dały dzieciom wiele radości i pozostały na długo w pamięci całej rodziny.

 

fot. Tomasz Czachorowski

 

KROK 1. POCZĄTEK ŚWIĄTECZNEJ PRZYGODY
Sprowadzenie Świętego Mikołaja prosto z dalekiej Laponii może przysporzyć nieco problemów logistycznych. Dlatego lepiej znaleźć lokalnego odtwórcę tej wyjątkowej postaci. W tym przypadku możemy rozważyć dwie opcje.

 

Pierwsza z nich, to zakup kostiumu wraz z niezbędnymi dodatkami i przebranie któregoś z członków rodziny. Im lepiej się do tego przygotujemy, dbając zwłaszcza o detale, tym mniejsze będzie ryzyko zdemaskowania przez dzieci. Warto jednak zaznaczyć, że dobrej jakości kostium, broda, peruka i potrzebne rekwizyty, mogą stanowić niemały wydatek.

 

Druga opcja, to zatrudnienie (mniej lub bardziej) profesjonalnego odtwórcy postaci Świętego Mikołaja, który cały trud przygotowań i organizacji weźmie na siebie. Na rynku dostępnych jest wiele ofert, zróżnicowanych pod kątem ceny, zakresu usługi oraz doświadczenia. Warto sprawdzić je zwłaszcza pod kątem:
jakości kostiumu i dodatków – wpływa to na wiarygodność w oczach dzieci i będzie widoczne na pamiątkowych zdjęciach,
posiadanego doświadczenia – przekłada się ono na łatwość nawiązywania kontaktu nawet z najbardziej nieśmiałymi maluchami,
umiejętności aktorskich – odpowiednie zaprezentowanie charakteru – a nawet sposobu poruszania się – Świętego Mikołaja, odróżnia profesjonalistę od przebierańca.

 

GWIAZDOR ZE SZTUCZNĄ CZY NATURALNĄ BRODĄ?
Oczywiście jest to kwestia gustu, ale my uważamy, że najbardziej bajkowego wyglądu nadaje wysokiej jakości peruka z siwymi włosami sięgającymi do ramion oraz długa broda z wąsami. Taki zestaw umożliwia także zakrycie praktycznie całej twarzy, co w pewien sposób może zastąpić maseczkę.

 

ŚWIĘTY MIKOŁAJ Z POMOCNIKIEM CZY BEZ?
Na imprezach z dużą ilością dzieci, Elfy czy Śnieżynki bardzo się przydają, gdyż rozdawanie prezentów idzie sprawniej. Jednak podczas odwiedzin w domu prywatnym profesjonalny Święty Mikołaj doskonale poradzi sobie sam lub przy niewielkiej pomocy ze strony rodziców.

 

 

KROK 2. REZERWACJA TERMINU
Im bliżej świąt, tym trudniej o wolne miejsce i dogodną godzinę spotkania. Z tego powodu część naszych klientów rezerwuje wizyty już pod koniec października, by mieć pewność, że zapracowany Gwiazdor znajdzie dla nich czas.

 

 

KROK 3. INFORMACJE O DZIECIACH
Jest to najważniejszy element, odpowiadający za personalizację wizyty.

 

Odpowiednio przeprowadzona rozmowa Świętego Mikołaja z dzieckiem, wzmacnia jego wiarygodność, a także może być pomocna w skorygowaniu zachowania pociechy. Znacznie lepiej jest chwalić za wykonaną pracę i postępy, niż wypominać potknięcia.

 

By ułatwić proces personalizacji wizyty, przygotowaliśmy specjalny formularz, który nasi klienci uzupełniają podając kluczowe informacje o dzieciach obecnych na spotkaniu z Gwiazdorem.

 

 

KROK 4. PRZYGOTOWANIE PREZENTÓW
Piękną tradycją jest wspólne pisanie listu do Świętego Mikołaja. Nie dość, że jest to wesoło spędzony czas z dzieckiem, to daje także pretekst do rozmowy o jego marzeniach i odkrycia tego, co jest dla niego ważne.

 

Skutkiem ubocznym listu do Świętego Mikołaja jest wzmocnienie wiary w jego istnienie, oraz bardziej intensywne oczekiwanie dziecka na spotkanie z nim.

 

Kilka praktycznych wskazówek:
– pamiętaj o wyraźnym i trwałym opisaniu paczek,

– prezenty ukryj w miejscu niewidocznym dla dzieci (np. w garażu, piwnicy lub samochodzie zaparkowanym niedaleko domu),
– wydając prezenty Gwiazdorowi, zadbaj o maksymalną dyskrecję,
– przygotuj miejsce dla Świętego Mikołaja, najlepiej koło choinki,
– wyłącz telewizor i inne rozpraszacze (przynajmniej na czas wizyty),
– prezenty rozpakowujemy po zakończeniu spotkania z Gwiazdorem.

 

 

KROK 5. WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA
Wreszcie nadchodzi długo wyczekiwany wigilijny wieczór. Pierwsza gwiazdka lśni na niebie, a domownicy zasiedli już do smakowicie zastawionego stołu i cieszą się rodzinną atmosferą.

 

W tym czasie Święty Mikołaj gorączkowo uwija się, by zdążyć na czas. Po dotarciu pod wskazany adres, wysyła smsa, że już jest i czeka na rodzica, który pomoże zapakować prezenty do worków. Gdy worki wypełnią się paczkami i minie kilka chwil od powrotu rodzica do domu, rozlega się dźwięk dzwonka i pukanie do drzwi. Magia się rozpoczyna…

 

Gwiazdor uroczyście wita się z całą rodziną, a podekscytowane dzieci prowadzą go w kierunku przygotowanego dla niego miejsca. Rozmawiając z maluchami odpowiada na ich pytania i nawiązuje do informacji otrzymanych od rodziców.

 

Następnie zaprasza całą rodzinę do wspólnego zaśpiewania kolędy i wykonania pamiątkowych zdjęć. Punktem kulminacyjnym wizyty jest rozdawanie prezentów i towarzyszące im występy artystyczne. Na koniec Święty Mikołaj składa wszystkim życzenia, żegna się i rusza na spotkanie z kolejnymi grzecznymi dziećmi, które już na niego czekają.

 

 

PODSUMOWANIE
W niniejszym artykule przedstawiliśmy podejście do wizyty domowej Świętego Mikołaja, będące efektem zbieranych przez lata doświadczeń i wyznawanych przez nas wartości.

 

Właśnie dlatego stawiamy na żywy kontakt z dziećmi i dorosłymi, duże poczucie humoru oraz nutkę improwizacji, gdyż te elementy czynią wizytę unikalną i gwarantują doskonałą zabawę dla całej rodziny.

 

Życzymy Państwu wielu wyjątkowych chwil spędzonych z dziećmi oraz czerpania od nich inspiracji, zwłaszcza jeśli chodzi o umiejętność cieszenia się, nawet z tych najmniejszych rzeczy.

 

fot. Tomasz Czachorowski